"William Turner en av de mest framstående designers av 20th Century först producerade Roslyn som bakgrund design i 1910. Det var senare tillverkas som en tryckt tyg från 1920-talet. Ursprungligen känd som The Cleves det var en del av Sanderson intervallet fram till 1974 vilket gör det till en av företagets mest bestående mönster. Den senaste versionen har graverat direkt från den ursprungliga tyget för att behålla de distinkta texturer och effekter. Det finns nu även som en bakgrundsbild."
Genom att färger varierar från skärm till skärm, kan vi inte garantera att färgerna som visas på våran hemsida är fullständigt representativa av våra produkter. Vi rekommenderar således att ni beställer ett klipprov innan beställning.
Våra tapeter och tyger är beställningsvaror som beskärs och trycks för hand strax efter er beställning och skickas därefter personligen ut till er som kund. Vid komplettering av tapeter, dubbelkolla med oss vilket färgband ni har beställt tidigare. Läs mer i våra Köpvillkor.